
Stály výbor bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci Európskej odborovej konfederácie (EOK) so sídlom v Bruseli mal svoje pravidelné rokovanie koncom januára 2025. Zúčastnilo sa ho celkom 35 členov, zástupcov odborových centrál členských krajín EÚ. KOZ SR reprezentoval jeho riadny člen Bohuslav Bendík.
Stály výbor rieši aktuálne výzvy a problémy, ktoré súčasnosť prináša. Klimatické zmeny, digitalizácia, nové formy zamestnávania, práca z domu, práca pre digitálne platformy a mnohé ďalšie okolnosti sú výzvou, aby úroveň ochrany zdravia a bezpečných pracovných podmienok zamestnancov nebola znižovaná.
Žiaľ, aj v súčasnosti sa objavujú snahy o zmenu prístupu k riadeniu BOZP na úrovni EÚ presunutím politiky BOZP z rozmeru zamestnanosti do rozmeru verejného zdravia, čo by otriaslo zásadami, na ktorých sú založené právne predpisy EÚ v oblasti BOZP a preto Európska odborová konfederácia čelí týmto snahám o zachovanie súčasného riadenia.
Podľa európskej rámcovej smernice o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (smernica 89/391/EHS) majú zamestnávatelia prísnu povinnosť prijať vhodné preventívne opatrenia na zabezpečenie bezpečnejšieho a zdravšieho pracovného prostredia, predovšetkým zavedením zásady hodnotenia rizík. Prechod od prístupu BOZP k prístupu založenom na verejnom zdraví by oslabil zodpovednosť zamestnávateľov za predchádzanie rizikám na pracovisku, čím by sa oslabil pevný rámec, ktorý v súčasnosti berie zamestnávateľov na zodpovednosť.
Ohrozenie acquis v oblasti BOZP, prechod od pracovného prístupu k prevencii BOZP k prístupu založenému na verejnom zdraví by spochybnil súčasnú štruktúru acquis v oblasti BOZP na európskej úrovni a jeho transpozíciu na vnútroštátnej úrovni. Okrem rámcovej smernice bol prijatý súbor individuálnych smerníc zameraných na špecifické aspekty bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Tento komplexný rámec zabezpečuje, aby sa BOZP riešila systematicky a dôsledne, čo by sa mohlo stratiť, ak by sa zodpovednosť presunula do kontextu verejného zdravia.
O súčasnom stave v presadzovaní základných princípov v Európskom parlamente informoval Giulio Romani, tajomník EOK.
Ďalej boli v rámci rokovania prezentované informácie o spracovaní rezolúcie o tzv. zamestnaneckom teple, práci o smernici EÚ o psychosociálnych rizikách, informácie o výsledkoch práce pracovnej skupiny ku klimatickým zmenám, informácie o prácach na smernici o odpojení pri práci na diaľku. V EÚ v súčasnosti pracuje na diaľku už viac ako 10 miliónov zamestnancov.
Obsahom rokovania boli informácie o pripravovaných aktivitách EOK, Európskej agentúry BOZP (EU -OSHA), o konferenciách. Zároveň v diskusii jednotliví zástupcovia odborových centrál členských krajín EÚ informovali o aktuálnej situácii vo vlastných krajinách.