Psychosociálne riziká na pracovisku si vyžadujú záväznú legislatívu

V Bruseli sa konala významná konferencia Európskej odborovej konfederácie (EOK) a Európskeho odborového inštitútu (ETUI) pod názvom „Od údajov k smernici: Konfrontácia s psychosociálnymi rizikami súvisiacimi s prácou v EÚ.“ Uskutočnila sa symbolicky na Medzinárodný pamätný deň pracujúcich a jej hlavným odkazom bola výzva na prijatie európskej smernice o psychosociálnych rizikách pri práci (PSR).

Za Konfederáciu odborových zväzov SR (KOZ SR) sa na podujatí zúčastnil Mgr. Bohuslav Bendík, ktorý je zároveň členom pracovnej skupiny pre PSR pri EOK. Konferencia privítala zástupcov členských odborových centrál, expertov z akademickej obce, predstaviteľov zamestnávateľských organizácií a politických inštitúcií. Otvorila ju generálna tajomníčka EOK Esther Lynch, ktorá vyzvala na okamžité a transformačné legislatívne opatrenia.

Psychosociálne riziká: alarmujúci stav

Jednotlivé príspevky a analýzy predstavili poprední odborníci vrátane Demi Theodori (ETUI), profesorov Stavrouly Leky a Adityu Jaina (Lancaster a Nottingham University), či Xabiera Irastorzu (EU-OSHA). Poukázali na rastúcu závažnosť psychosociálnych rizík, ako sú stres, depresia, vyhorenie, šikana a neistota zamestnania.

Z analýz vyplýva, že tieto riziká si každoročne v Európe vyžiadajú viac ako 10 000 životov – z toho 6 190 úmrtí na ischemickú chorobu srdca a 4 843 úmrtí v dôsledku samovrážd súvisiacich s pracovnou depresiou. To predstavuje vyšší počet obetí ako pri klasických fyzických pracovných úrazoch (3 286 v roku 2022).

Závažná situácia sa ešte zintenzívňuje v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe, kde sú pracovníci obzvlášť zraniteľní. Výskumy zároveň ukazujú, že ženy sú psychosociálnymi rizikami postihnuté neúmerne viac, najmä v súvislosti s dlhým pracovným časom, pracovnou neistotou a obťažovaním.

Generálna tajomníčka EOK Esther Lynch zdôraznila:

„Ak je Európska únia skutočne odhodlaná budovať budúcnosť spravodlivej a udržateľnej zamestnanosti, balík opatrení v oblasti kvality pracovných miest musí obsahovať aj smernicu o psychosociálnych rizikách.“

EOK preto opätovne vyzvala Európsku komisiu, aby urýchlene predložila legislatívny návrh, ktorý by zaviedol záväzné povinnosti zamestnávateľov v oblasti identifikácie a prevencie PSR – vrátane riadneho posúdenia rizík v spolupráci so zamestnancami a odborovými zväzmi.

Legislatívne medzery a potreba konania

Aj keď podľa údajov EÚ deväť z desiatich firiem podniká kroky v oblasti BOZP najmä kvôli právnym požiadavkám, v súčasnosti neexistuje žiadna európska legislatíva, ktorá by výslovne riešila psychosociálne riziká. Pracovný mandát eurokomisárky pre sociálne práva Roxany Mînzatuovej pritom zahŕňa aj zlepšenie prístupu Európy k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.

Na záver konferencie bola jednomyseľne prijatá rezolúcia, ktorá vyzýva na urýchlené prijatie smernice EÚ o ochrane zamestnancov pred psychosociálnymi rizikami. Táto iniciatíva má potenciál zachrániť tisíce životov ročne, zlepšiť pracovné podmienky miliónov Európanov a zároveň znížiť spoločenské a ekonomické náklady spojené s mentálnym zdravím.