Vyhlásenie Predstavenstva KOZ SR k prorastovým opatreniam vlády SR

Predstavenstvo KOZ SR vyjadruje zásadný nesúhlas so spôsobom, akým vláda SR opätovne pristupuje k príprave a presadzovaniu zásadných hospodárskych a sociálnych opatrení. Reagujeme na vyjadrenia ministerky hospodárstva, ako aj na informácie o prorastových opatreniach, ktoré zatiaľ prenikli na verejnosť a z ktorých niektoré by mali priamy a negatívny dopad na zamestnancov a ich rodiny. Predstavenstvo KOZ SR žiada prerokovanie prorastových opatrení vlády na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR ešte pred ich posunutím do ďalšieho legislatívneho procesu.

Predstavenstvo KOZ SR rázne odmieta presadzovanie akýchkoľvek opatrení bez predchádzajúceho dialógu, bez dohody a bez rešpektu voči odborom a zavedeným pravidlám. Sme svedkami nebezpečného precedensu, kedy sa opätovne ignoruje dobrá legislatívna prax a namiesto transparentného a predvídateľného procesu sa dôležité reformy prijímajú na poslednú chvíľu na základe úzkych politických dohôd, bez prerokovania s relevantnými aktérmi.

So znepokojením vnímame avizované prerokovanie týchto prorastových opatrení na tohto týždňovom rokovaní vlády SR. Tento krok prichádza napriek tomu, že sám minister práce, sociálnych vecí a rodiny a zároveň predseda Hospodárskej a sociálnej rady SR verejne avizoval ich riadne prerokovanie na mimoriadnom plenárnom zasadnutí tripartity.

Informácie, ktoré zatiaľ prenikli na verejnosť, odhaľujú vážne riziká ohrozujúce zamestnanecké prostredie. Plánované zásahy do oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, úpravy pracovného času, ako aj avizované rušenie príspevkov na rekreáciu zamestnancov, vnímame s veľkým znepokojením. V týchto návrhoch zásadne odmietame vidieť akýkoľvek deklarovaný „prorastový“ potenciál. Znižovanie sociálnych štandardov a ochrany zamestnancov rozvoj ekonomiky neprinesie – len prenesie ďalšie finančné a zdravotné bremeno na plecia samotných pracujúcich.

Predstavenstvo KOZ SR dôrazne a bezprecedentne odmieta akékoľvek snahy o zrušenie alebo oslabenie inštitútu minimálnych mzdových nárokov, ktoré upravuje § 120 Zákonníka práce. Prípadné zrušenie minimálnych mzdových nárokov považujeme za neprípustný a devastačný zásah do sociálnych práv pracujúcich na Slovensku. Tento krok by v praxi znamenal plošné devalvovanie hodnoty kvalifikovanej práce, prepad životnej úrovne státisícov zamestnancov a deštrukciu doterajšieho mzdového systému.

KOZ SR opätovne upozorňuje, že odmieta akékoľvek opatrenia, ktorých najväčšie bremeno bude opäť prenášané na plecia pracujúcich, a tie, ktoré budú mať negatívny dopad na ich životnú úroveň. Odmietame, aby sa hlavnými platcami vládnych reforiem a zmien stávali zamestnanci.

Skúsenosti z predchádzajúcich vĺn vládnych opatrení jasne potvrdzujú, že akékoľvek plošné kroky bez hlbšej vecnej diskusie a odborných analýz len prehlbujú sociálne a ekonomické problémy. Ak majú byť vládne opatrenia skutočne prorastové a úspešné, musia znižovať negatívne spoločenské dopady a nie prehlbovať neistotu a znižovať kvalitu života ľudí, ktorí tvoria hodnoty tejto krajiny.

Význam sociálneho partnerstva je alfou a omegou pre zachovanie spoločenskej, ekonomickej a sociálnej stability. Preto žiadame vládu SR, aby upustila od unáhleného schvaľovania neprerokovaných materiálov so sociálnymi partnermi a predložila kompletné opatrenia vrátane kvantifikácie dopadov na riadne prerokovanie na mimoriadnom plenárnom zasadnutí tripartity.

KOZ SR je najväčšou reprezentatívnou organizáciou zastupujúcou zamestnancov v Slovenskej republike. Sme plne pripravení konštruktívne spolupracovať, poskytnúť naše odborné kapacity a viesť vecnú diskusiu v primeranom časovom predstihu. Sme pripravení na konštruktívny dialóg, no zároveň trváme na tom, že legislatívne zmeny ovplyvňujúce životnú úroveň pracujúcich nesmú byť prijímané bez ich legitímnych zástupcov.