Stretnutie zástupcov z Poľska, Slovenska, Belgicka, Lotyšska, Litvy a Estónska v rámci medzinárodného projektu „Spravodlivá transformácia“ („Just Transition“) sa uskutočnilo v Tallinne v dňoch 27. až 28. mája 2026. V kontexte projektu prechod na udržateľnú nízko uhlíkovú ekonomiku predstavuje efektívny sociálny dialóg, bezpečnú a dôstojnú prácu ako aj podporu nových zručností.
Slovenskú účasť zastrešovala delegácia KOZ SR v zložení Vladimír Kmec (OZ PŠaV), Róbert Hátaš a Vladimír Borza (obidvaja z OZ ECHOZ), Dmytro Kochonda (OZ DLV), Martina Berkyová (OZ SLOVES), Mária Halánová (OZ KOVO), Monika Sirčeková a Miroslav Karlík (obidvaja z OZŽ).
Cieľom seminára bolo stretnutie zástupcov odborových organizácií z krajín strednej a východnej Európy s cieľom zdieľať skúsenosti s implementáciou spravodlivej transformácie. Program vytvoril priestor pre širšiu vzájomnú spoluprácu odborárov s výskumníkmi a analytikmi pri bližšej identifikácii hlavných výziev, príležitostí a možných opatrení v tejto oblasti.
Program zahŕňal stretnutie v regióne Ida Virumaa, kde boli príkladne využité prostriedky z mechanizmu spravodlivej transformácie na rozvoj kreatívneho priemyslu. Počas terénnej fázy navštívili účastníci spoločnosť IDA HUB, podporujúcu rozvoj inovácií vo filmovej a multimediálnej oblasti. V meste Jὅhvi aktuálne vzniká veľký filmový kampus a štúdia, ktoré majú priniesť nové príležitosti pre mladých ľudí, startupy ako aj medzinárodné filmové produkcie. Je zaujímavé vidieť ako sa bývalý priemyselný región mení na miesto kreativity a inovácií.
Návšteva miestneho školiaceho centra a následne seminár v Tallinne na nasledujúci deň, dali možnosť výmeny informácií medzi účastníkmi podujatia.
„Pridanou hodnotou boli spracované národné štúdie z jednotlivých krajín, v rámci zelenej agendy, ktoré vo svojej štruktúre (dekarbonizácia, reštrukturalizácia priemyslu, nové výzvy pre zamestnanosť a odborové organizácie) predstavili možnosti pre odbornú spoluprácu a sieťovanie aktérov v tejto oblasti“, uviedol Vladimír Borza.
