Správa: Je potrebný súhlas zamestnanca s okamžitým skončením pracovného pomeru?
Odpoveď: Okamžité skončenie pracovného pomeru predstavuje veľmi významný zásah do existencie pracovného pomeru, pracovný pomer sa totiž končí okamžite – okamihom doručenia okamžitého skončenia pracovného pomeru. Okamžite skončiť pracovný pomer môže tak zamestnávateľ, ako i zamestnanec, ak vzniknú dôvody uvedené v § 68 ods. 1 a § 69 ods. 1 a 2 Zákonníka práce. Keďže ide o jednostranné skončenie pracovného pomeru, nevyžaduje sa ku skončeniu pracovného pomeru súhlas toho, komu je okamžité skončenie pracovného pomeru adresované.
Zamestnávateľ môže podľa § 68 Zákonníka práce okamžite skončiť pracovný pomer len vtedy, ak vznikne niektorý z týchto dôvodov:
– ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin (je potrebné právoplatné odsúdenie, nestačí, že zamestnanec je obvinený z trestného činu, príp. je vo väzbe)
– ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu.
Zamestnávateľ však musí dodržať lehotu, v rámci ktorej môže okamžite skončiť so zamestnancom pracovný pomer; ak lehotu nedodrží, potom už nemôže voči zamestnancovi uplatniť okamžité skončenie pracovného pomeru. Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom môže iba v lehote 2 mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do 1 roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol.
Zamestnávateľ musí dávať pozor, s ktorými zamestnancami nesmie okamžite skončiť pracovný pomer. Ide o týchto zamestnancov: tehotné zamestnankyne, zamestnankyne na materskej dovolenke, zamestnanci/zamestnankyne na rodičovskej dovolenke, osamelí zamestnanci, ak sa starajú o dieťa mladšie ako 3 roky, alebo zamestnanci, ktorí sa osobne starajú o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím [ak nastanú dôvody pre okamžité skončenie pracovného pomeru, s týmito zamestnancami však môže skončiť pracovný pomer výpoveďou; osobitnú ochranu však má zamestnanec/zamestnankyňa na materskej/rodičovskej dovolenke – § 166 ods. 1 ZP, s nimi nemožno skončiť pracovný pomer ani výpoveďou – § 64 ods. 3 písm. b) ZP].
Ak ide o zamestnanca, ktorý je súčasne aj zástupcom zamestnancov, okamžité skončenie pracovného pomeru musí byť odsúhlasené zástupcami zamestnancov (§ 240 ods. 8 ZP). Ak by zamestnávateľ nesplnil túto podmienku, okamžité skončenie by bolo neplatné.
Späť na úvodnú stránku "Často kladené otázky KCO"
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje www.esf.gov.sk a www.employment.gov.sk