Správa: Čo je pracovná zmena?
Odpoveď: Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnávateľ povinný na základe dopredu určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich, a prestávka v práci. Z uvedeného ustanovenia Zákonníka práce vyplýva, že zákon jednoznačne považuje prestávku v práci za súčasť pracovnej zmeny, aj keď sa nezapočítava do pracovného času.
Napr. ak je u zamestnávateľa určený 40-hodinový pracovný čas, zamestnávateľ nevyužíva pružný pracovný čas a zamestnanci začínajú pracovať o 7. hodine, tak by mali pracovať do 15.30 hodiny. Ak chce zamestnanec odchádzať zo zamestnania o 15.00 hodine a svoje rozhodnutie zdôvodňuje tým, že prestávku nepotrebuje, lebo sa stravuje v priebehu dňa pri práci, tento jeho postup je nesprávny. Podľa Zákonníka práce pozostáva pracovná zmena z pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný odpracovať, a z prestávky v práci.
Tzn., že si zamestnanec nemôže skrátiť pracovnú zmenu o 0,50 hodiny s uvedením, že prestávku nepotrebuje. V prípade, že by takto postupoval, zamestnávateľ by neodpracované 2,50 hodiny týždenne považoval za absenciu.
Zamestnanec môže pracovať:
- v rannej zmene, ktorá nesmie začínať pred 6. hodinou a jej prevažná časť spadá do času medzi 6. hodinou a 14. hodinou,
- v odpoludňajšej zmene,ktorá nesmie končiť po 22. hodine a jej prevažná časť trvá medzi 14. hodinou a 22. hodinou,
- v nočnej zmene,ktorej prevažná časť spadá do obdobia od 22. hodiny a 6. hodiny ráno.
Práca na zmeny je spôsob organizácie pracovného času, pri ktorom zamestnanci jeden druhého striedajú na rovnakom pracovisku podľa určitého rozvrhu a v priebehu určitého obdobia dní alebo týždňov pracujú v rôznom čase. To platí aj vtedy, ak pri striedaní zamestnancov v zmenách dôjde k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien. Zamestnanec pracujúci v pracovných zmenách je každý zamestnanec, ktorého pracovný režim je organizovaný formou práce na pracovné zmeny.
Začiatok a koniec pracovného času a rozvrh pracovných zmien určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.
Zamestnávateľ môže rozdeliť pracovnú zmenu na 2 časti. Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň dopredu s platnosťou najmenej na týždeň.
Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi, a to na základe jeho žiadosti zo zdravotných dôvodov alebo iných vážnych dôvodov na jeho strane, vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.
Späť na úvodnú stránku "Často kladené otázky KCO"
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje www.esf.gov.sk a www.employment.gov.sk